SEVOI Financial Consulting je u saradnji sa Međunarodnim udruženjem ovlašćenih internih revizora u javnom sektoru EUIAPS održao četvorodnevni seminar namenjen korisnicima javnih sredstava u Republici Srbiji i regionu na temu: „SAMOPROCENA ADEKVATNOSTI SISTEMA FINANSIJSKOG UPRAVLJANJA I KONTROLE KROZ PET KOMPONENTI I SEDAMNAEST PRIPADAJUĆIH PRINCIPA INTERNE KONTROLE – SUŠTINA IZNAD FORME“. Seminar je održan u periodu od 18. do 21. marta 2025. godine u Hotelu Buket na Zlatiboru.
Učesnicima seminara uručene su potvrde o kontinuiranom stručnom usavršavanju u ukupnom trajanju organizovanog stručnog usavršavanja od 16 sati i ostvarivanju 6 bodova kontinuirane profesionalne edukacije – Pravilnik o stručnom usavršavanju ovlašćenih internih revizora u javnom sektoru („Službeni glasnik RS“, broj 15/19).
Jedan od ključnih segmenata Zakona o budžetskom sistemu odnosi se na Poglavlje 32, koje se bavi finansijskim nadzorom. Ovaj pravni okvir obuhvata pet ključnih komponenti COSO (Committee of Sponsoring Organizations of the Treadway Commission) okvira i sedamnaest pripadajućih principa. Sve komponente i principi usmereni su ka postizanju visokog stepena efikasnosti u upravljanju javnim sredstvima, smanjenju rizika i obezbeđivanju odgovornosti u javnom sektoru.
Prva komponenta – Kontrolno okruženje postavlja temelje za sve druge komponente sistema interne kontrole. To je skup faktora koji utiču na svest zaposlenih o značaju interne kontrole i ponašanja organizacije. Kontrolno okruženje odražava organizacionu kulturu i način na koji rukovodioci i zaposleni vrednuju integritet, etiku, kompetencije i odgovornost. Takođe, odnosi se i na organizacionu strukturu, dodelu odgovornosti i ovlašćenja.
Druga komponenta – Procena rizika se odnosi na proces identifikovanja i analize potencijalnih rizika koji mogu uticati na postizanje organizacionih ciljeva. Organizacija mora identifikovati unutrašnje i spoljne rizike koji mogu ugroziti integritet finansijskog izveštavanja, poslovne operacije ili usklađenost sa pravnim okvirom. Procena rizika omogućava organizaciji da prioritetizuje rizike i usmeri resurse na upravljanje najkritičnijim rizicima.
Treća komponenta – Kontrolne aktivnosti su specifične aktivnosti koje organizacija primenjuje kako bi obezbedila da se sprovedu politike i procedure usmerene na minimiziranje rizika i ostvarivanje ciljeva. To uključuje operativne kontrole kao što su odobravanje transakcija, proveru usklađenosti sa procedurama, fizičku sigurnost, verifikaciju podataka i mnoge druge.
Četvrta komponenta – Informacije i komunikacija odnose se na prikupljanje, obrada, korišćenje i deljenje relevantnih informacija unutar organizacije. Efikasna komunikacija je ključna za osiguranje da svi zaposleni u organizaciji razumeju svoje odgovornosti i ciljeve, kao i za omogućavanje rukovodiocima da donose informisane odluke.
Peta komponenta – Praćenje i procena se odnosi na proces stalnog praćenja sistema interne kontrole kako bi se osigurala njegova efikasnost. Ovaj proces obuhvata kontinuirano praćenje i periodično ažuriranje, sa ciljem identifikovanja slabosti i neusklađenosti u kontroli.
Učesnici seminara su na ovaj način stekli ključna znanja koja im omogućavaju da precizno i efikasno popune Godišnji izveštaja o stanju interne finansijske kontrole u javnom sektoru u Republici Srbiji koje je objavila Centralna jedinica za harmonizaciju Ministarstva finansija Republike Srbije. Centralna jedinica za harmonizaciju je pripremila obrasce izveštaja za 2024. godinu, o sistemu finansijskog upravljanja i kontrole i funkciji interne revizije, radi sagledavanja sveukupnog stanja interne finansijske kontrole u javnom sektoru. Rukovodilac korisnika javnih sredstava je u obavezi da, na propisani način, izvesti ministra finansija o adekvatnosti i funkcionisanju sistema finansijskog upravljanja i kontrole i funkcionisanju sistema interne revizije najkasnije do 31.3.2025. godine za 2024. godinu. Da bi godišnji izveštaji prikazali realno stanje, neophodno je da u njihovu pripremu budu uključeni rukovodioci svih nivoa organizacije.
Predavači na četvorodnevnom međunarodnom seminaru:
- Gordana Stanković, ovlašćeni interni revizor u javnom sektoru
- Milena Milojević, ovlašćeni interni revizor KOR i javni sektor, sertifikovani trener za obuku internih revizora – CFRR, Sertifikovani istražitelj prevara – Međunarodna asocijacija istražitelja prevara ACFE, sertifikovani specijalista za sprečavanje pranja novca – Međunarodna asocijacija ACAMS
- Davor Kozina, ovlašćeni državni i ovlašćeni interni revizor u javnom sektoru
- Ljubinko Stanojević, diplomirani ekonomista, ovlašćeni računovođa i revizor, ovlašćeni interni revizor, ovlašćeni interni revizor u javnom sektoru
- Nalvedina Rukavina,
- Nemanja Radović, master ekonomista
Ovom prilikom se zahvaljujemo svim učesnicima seminara na pruženoj pažnji i unapred uspešnoj saradnji.