IZVEŠTAJ O RADU DRŽAVNE REVIZORSKE INSTITUCIJE ZA 2023. GODINU – FINANSIJSKO UPRAVLJANJE I KONTROLA I INTERNA REVIZIJA

IZVEŠTAJ O RADU DRŽAVNE REVIZORSKE INSTITUCIJE ZA 2023. GODINU – FINANSIJSKO UPRAVLJANJE I KONTROLA I INTERNA REVIZIJA

IZVEŠTAJ O RADU DRŽAVNE REVIZORSKE INSTITUCIJE ZA 2023. GODINU – FINANSIJSKO UPRAVLJANJE I KONTROLA I INTERNA REVIZIJA 1024 768 Zoran Grubiša

Državna revizorska institucija sprovodi revizije na osnovu programa koji donosi Savet pre kraja godine za narednu kalendarsku godinu. Saglasno Zakonu o Državnoj revizorskoj instituciji, Institucija samostalno odlučuje o subjektima revizije, predmetu, obimu i vrsti revizije, vremenu početka i trajanja revizije. Izbor subjekata revizije vrši se na osnovu utvrđenih kriterijuma.

Sprovođenje revizija u 2023. godini vršeno je u skladu sa Zakonom, Poslovnikom Državne revizorske institucije, donetim Programom revizije Državne revizorske institucije za 2023. godinu, osnovnim principima Međunarodnih standarda vrhovnih revizorskih institucija (ISSAI) i Međunarodnih standarda revizije (ISA), kao i sa metodološkim uputstvima i smernicama za izvođenje revizija Državne revizorske institucije.

Programom revizije za 2023. godinu planirano je sprovođenje revizija finansijskih izveštaja sa istovremenim sprovođenjem revizija pravilnosti poslovanja, sprovođenje revizija finansijskih izveštaja, sprovođenje revizija pravilnosti poslovanja, sprovođenje revizija pravilnosti i svrsishodnosti poslovanja i sprovođenje revizija svrsishodnosti poslovanja.

Na osnovu ispitivanja funkcionisanja internih kontrola kod većine subjekata, nije dobijeno uveravanje da je sistem finansijskog upravljanja i kontrole uspostavljen tako da svojim funkcionisanjem obezbeđuje poslovanje u skladu sa ciljevima tog sistema.

Najznačajniji nalazi po subjektima revizije u oblasti finansijskog upravljanja i kontrole su:

  • Nepostojanje ili nepotpuna interna akta;
  • Nepouzdana računovodstvena evidencija;
  • Pogrešna ekonomska klasifikacija;
  • Neusaglašenost internih/podzakonskih akata sa aktima više pravne snage.

Utvrđeno je da kod subjekata postoje nedostaci u sistemu internih kontrola u 86 odsto od ukupnog broja subjekata revizije. Proverom uspostavljanja i obezbeđivanja uslova za adekvatno funkcionisanje interne revizije utvrđeno je da od ukupnog broja subjekata revizije, koji ima obavezu uspostavljanja interne revizije, 53 odsto nije uspostavilo internu reviziju na odgovarajući način.

Subjektima revizije koji nisu u toku revizionog postupka otklonili otkrivene nepravilnosti i greške u izveštavanju radi otklanjanja nepravilnosti i unapređenja sistema internih kontrola u 2023. godini date su ukupno 1.054 preporuke. Najveći broj preporuka dat je u oblasti rashoda i izdataka, 24 odsto od ukupnog broja preporuka, a zatim u oblasti finansijskog upravljanja i kontrole, 15,84 odsto od ukupnog broja preporuka.

Od ukupnog broja preporuka, 39 odsto su preporuke prvog prioriteta (odnose se na nepravilnosti ili nesvrsishodnosti koje su subjekti revizije dužni da otklone u roku do 90 dana od dana uručenja Izveštaja o reviziji), 54 odsto su preporuke drugog prioriteta (odnose se na nepravilnosti ili nesvrsishodnosti koje su subjekti revizije dužni da otklone u roku do godinu dana), a sedam odsto su preporuke trećeg prioriteta (odnose se na nepravilnosti ili nesvrsishodnosti koje su subjekti revizije dužni da otklone u roku do tri godine). Dr Pejović je istakao da procenat izvršenja preporuka prvog prioriteta iznosi 92 odsto, dok procenat izvršenja preporuka drugog prioriteta iznosi 78 odsto. Izvršenje preporuka trećeg prioriteta biće analizirano istekom trogodišnjeg perioda u kojem su subjekti revizije su dužni da otklone utvrđene nepravilnosti odnosno nesvrsishodnosti.

Narodna skupština Republike Srbije, na sednici Prvog vanrednog zasedanja u Četrnaestom sazivu, održanoj 31. jula 2024. godine, donela je zaključak povodom razmatranja Izveštaja o radu Državne revizorske institucije za 2023. godinu: „Polazeći od nalaza Državne revizorske institucije da kod velikog broja revidiranih korisnika javnih sredstava nije uspostavljen sistem interne kontrole koji svojim funkcionisanjem obezbeđuje poslovanje u skladu sa propisima, internim aktima i ugovorima, kao i postizanje drugih ciljeva u skladu sa propisima, Narodna skupština konstatuje da je neophodno da Vlada, u skladu sa odgovornošću za izvršavanje zakona, obezbedi dosledno sprovođenje Zakona o budžetskom sistemu u delu koji se odnosi na obavezu uspostavljanja adekvatnog sistema finansijskog upravljanja i kontrole i uvođenja interne revizije kod korisnika javnih sredstava“.

Kompletan Izveštaj o radu Državne revizorske institucije za 2023. godinu možete preuzeti ovde.

    Prijavi se na Newsletter

    Poslaćemo vam biltene sa vestima i savetima. Nema neželjene pošte.